01.07.2014 08:53

Chalupa: „Kádr je v létě potřeba doplnit minimálně o čtyři hráče!“

Chalupa: „Kádr je v létě potřeba doplnit minimálně o čtyři hráče!“

Nepřišel do našeho klubu v záviděníhodné situaci, poradil si však až nečekaně dobře. Trenér MIROSLAV CHALUPAvystřídal v zimě na dvorské lavičce odstoupivšího Romana Olivu a na jaře si prožil trápení s oslabeným lazaretem. Výsledky mužstva ale hlavně v úvodu rozhodně nebyly zklamáním, v závěru sezony pak „Chalupáři“ uhráli i dva důležité výsledky (Železný Brod 7:0, Ústí n. O. 0:0) a jubilejní desátý ročník v divizi k radosti fanoušků zakončili na velice slušném sedmém místě.

Trenére, dvorský fotbal jste v minulosti potkával takřka výhradně jako soupeř. Nepřekvapilo vás trochu, že jste se najednou ocitl na jeho lavičce?

Překvapilo, nepřekvapilo, víte, jak to u nás trenérů chodí. Nejsme v Anglii, kde trenér vydrží na jednom místě dvacet let (usmívá se). Já osobně jsem si po 31 letech nepřetržitého trénování dal v loňském roce pauzu. Na sklonku roku mě oslovil s nabídkou trénování ve Dvoře pan Celler. Chvíli jsem nad nabídkou váhal hlavně kvůli mému pracovnímu vytížení, ale nakonec jsme si s panem Karadzosem plácli.

V zimě jste přišel do mužstva, které v divizi drželo čtvrtou příčku. Nebál jste se trochu velkých očekávání?

Abych pravdu řekl, nevěděl jsem pořádně, do čeho jdu. V roce 2013 jsem osobně navštívil pouze šest utkání, a tak jsem částečně ztratil přehled o divizi C, ve které se vyměnila mužstva i jejich složení. Co se týká samotného Dvora, postupně jsem se seznamoval se specifiky tohoto prostředí a hráčským kádrem jako takovým. Umístění pod vedením kolegy Romana Olivy bylo vynikající a věděl jsem, že nebude jednoduché ho obhájit. Ale abych se bál? To bych nemohl trénovat nic (úsměv).

Naštěstí se neopakovalo loňské jaro a s výjimkou duelu proti Letohradu start do druhé poloviny sezony Dvoru vyšel. Ani hra nebyla v březnu a dubnu vůbec zlá, souhlasíte?

Souhlasím s vámi. Start nám sice nevyšel a Letohradu jsme podlehli. Naštěstí hned nato se nám podařil husarský kousek ve Svitavách, kde jsme otočili skóre z 0:2 na 3:2, což byl odrazový můstek do dalších bojů. V této části jsme opravdu předváděli nejlepší fotbal, který vyvrcholil vítězstvím nad Trutnovem.

Přineslo právě derby výkon týmu, jaký byste si představoval vidět častěji?

V tomto prestižním utkání jsme opravdu podali náš nejlepší výkon v jarní části. Soupeře jsme prakticky k ničemu nepustili a naopak sami si vytvořili další šance. Tady si početná divácká kulisa přišla na své.

Následovala výhra v Liberci, ale tím dobré výsledky skončily. Zažil jste někdy o tolik zraněných hráčů zúženou sestavu?

Musím přiznat, že ve své kariéře jsem tolika zranění a absencí nikdy nezažil. Být jaro o dvě kola delší, horko těžko bychom dávali jedenáctku dohromady. Po celou dobu jsem neměl k dispozici kompletní kádr, což se zákonitě projevilo i na výkonech mužstva. Mnohdy hráči nastupovali na postech, na nichž nikdy nehráli.

V těžké situaci jste si z dorostu vytáhl nadějného Davida Vitebského, jenž do sestavy zapadl neuvěřitelně snadno. Jak se vám líbily výkony šestnáctiletého mladíka?

Vzhledem k úzkému kádru někteří dorostenci s námi pravidelně trénovali po celé období. Určitě se David dokázal se svou šancí popasovat dobře, zrovna tak jako v posledním kole brankář Matula. Ale stejně jako oni, i další dorostenci, kteří po letní pauze naskočí do dospělého fotbalu, musí na sobě tvrdě pracovat.

Přesto oslabená sestava v závěrečných duelech ztrácela body. Nemrzí vás trochu, že se porážkami trochu pokazil dojem z jinak dobré sezony?

Stejně jako každý, nerad prohrávám, takže to pro mě ani pro mužstvo nebylo jednoduché. V této fázi soutěže jsme se potýkali s největšími personálními problémy. Někteří hráči museli navíc zaskakovat v zachraňujícím se béčku a v neposlední řadě jsme narazili na nejlepší mužstva v divizi. I přesto si myslím, že jsme v utkáních s Novou Pakou, Živanicemi a Jabloncem sehráli vyrovnané partie. Naopak sportovně musím přiznat, že v utkáních s Vysokým Mýtem a Turnovem nás soupeři přehráli.

Dvorský fotbal jste stihl za těch pár měsíců poznat dostatečně. Asi vás ale hodně překvapil fakt, že v týdnu de facto nemáte koho trénovat, viďte?

To byl pro mě úplný šok. Zde se nejvíce projevila zranění, pracovní a studijní problémy. I přesto jsem ale přesvědčen, že někteří hráči pro to mohli udělat více. Doufám, že v letní přípravě se to změní a docházka se výrazně zlepší.

Znamená to, že pro příští ročník bude potřeba poshánět nové hráče nebo myslíte, že aktuální stav je dostačující?

Určitě je nutno doplnit kádr minimálně o čtyři hráče. V současné době odcestovali do ciziny Samler s Řežábkem, dlouhodobá zranění pravděpodobně do letní přípravy nepustí Klazara a Kruliše, Ježek s poraněnou achilovkou promarodí celý podzim. Do přípravy se zapojí dorostenci, kteří v této věkové kategorii skončili. Kádr je nutno rozšířit i vzhledem k fungování B mužstva.

K hráčům, kteří na jaře nechyběli v zápasech ani na trénincích, patřil i nejlepší střelec mužstva Jakub Černík. Jak moc důležitý pro váš tým tento útočník byl?

Kuba šel příkladem všem ostatním jak v tréninku, tak v zápasech. On dokázal prodat to, co jiní vymysleli. Ne nadarmo patřil k nejlepším střelcům soutěže. Bude hodně důležité jej udržet i pro následující sezonu. Těžko by se nahrazovaly jeho střelecké schopnosti.

Je sice jen deset dní po sezoně, ale víte už nyní, zda budete u mužstva pokračovat?

Předběžně jsme s vedením domluveni na další spolupráci. Příprava na podzimní část soutěže bude probíhat výhradně v domácím prostředí. Budeme trénovat čtyřikrát týdne a sehrajeme sérii přípravných zápasů i duel českého poháru.

Co byste během krátké letní pauzy rád změnil, a věříte, že kostra týmu zůstane i pro novou sezonu beze změn?

Jak už jsem předeslal, k určitým změnám v kádru dojde. Ale pevně doufám, že kostra týmu zůstane pohromadě. My nutně musíme zapracovat na defenzivní činnosti celého mužstva, protože to byla naše největší slabina. To je náš hlavní cíl do letní přípravy.

Divizní skupinu C vyhrála Nová Paka, vlastně spíš Nový Bydžov. Jak se vám líbily výkony dnes již účastníka ČFL a co na postup svých bývalých svěřenců říkáte?

Společný tým Nová Paka / Nový Bydžov vyhrál skupinu C zcela zaslouženě, protože na rozdíl od ostatních mužstev se vyvaroval zbytečných ztrát. Osobně na mě nejlepší dojem udělala mužstva Turnova a Dobrovice. Z doby, kdy jsem u mužstva Nového Bydžova působil, se výrazně změnila skladba týmu. Tenkrát vedení výhradně propagovalo přítomnost odchovanců. Zato dnes je tým více jak z poloviny složen z hráčů příchozích z jiných oddílů. Nově vzniklému subjektu přeji úspěšnou první sezonu v ČFL.

V podkrkonošském regionu je nejsledovanějším duelem derby s Trutnovem. Jaký na vás tento šlágr udělal dojem a jak byste zhodnotil účinkování trutnovského nováčka v sezoně?

Já se osobně na tato utkání hrozně těším. Nechybí jim divácká kulisa, náboj i emoce. To vše přiláká fanoušky do ochozů fotbalových stadionů a navíc s vítězstvím na naší straně (úsměv). Já nejsem kompetentní hodnotit účinkování Trutnova v soutěži, ale pod vedením zkušeného Miloše Dvořáka odehráli podle mého názoru perfektní sezonu. Výsledkem je umístění v první polovině tabulky.


Na závěr bych chtěl poděkovat všem hráčům, asistentu Jaroslavu Hamplovi, vedoucímu mužstva Jardovi Mackovi, zdravotnici Kláře Novákové, kustodovi Láďovi Pavlisovi a Čeňku Cellerovi za spolupráci. Samozřejmě velké poděkování patří celému vedení oddílu v čele s panem Karadzosem. Vytváří nám maximální podmínky k naší činnosti.

Diskuse

Příspěvky diskuse

Seřadit od nejnovějšího, od nejstaršího,

  • Doplnění kádru | Ivo | 19.07.2014 10:41:12 | reagovat

    Doplnění kádru minimálně o 4. hráče. to není moc když počítám odchody hráču/Otradovský,Fejk,Ujec, snad i Kilevník/Trutnov???/,Samler Řežábek v zahraničí.

TisknoutDvůr je náš a my jsme s ním


FV Plast
Sponzor
TJ Dvůr Králové

© 2022, Fotbalový klub -TJ Dvůr Králové – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing