20.04.2015 00:29

Derby patří nám, obrat zahájil Ujec a jistil vlastní gól soupeře

V derby Dvůr ukázal jarní zlepšení. Rozhodl ukázkový vlastenec hostujícího Křižoviče

Dvůr Králové – Vzpomínáte na podzimní podkrkonošské derby? Dvoráci v něm byli už po prvním poločase na ručník, výborný Trutnov jasně vládl a se soupeřem si dělal, co chtěl.

Jarní odveta byla o něčem jiném. Svěřencům trenéra Miloše Dvořáka se tentokrát postavil sebevědomý soupeř, který si šel za vítězstvím a udělat pro něj chtěl maximum. To se mu i povedlo. Bojovní domácí sice po kiksu Rejla prohrávali 0:1, po pauze ale byli za své enormní úsilí odměněni dvěma vstřelenými góly. Po Ujcově vyrovnání rozhodl nešťastný vlastní gól Martina Křižoviče, tedy hráče, který ve městě ZOO před nedávnem i hrál.

TJ Dvůr Králové nad Labem - MFK Trutnov 2:1 (0:1)

Ačkoliv předpověď uznávaných „rosniček“ nenapovídala nijak luxusnímu počasí, nakonec se pro nedělní derby nebe krásně rozjasnilo a pod Hankův dům si našlo cestu sedm stovek diváků. Část z nich dorazila z Trutnova a podobně jako domácí kotel o sobě dávala hlasitě vědět od samotného začátku zápasu.

Oba celky do derby vstoupily s jasným cílem vyhrát, a tak se od úvodu bylo na co koukat. První vážnější situace přišla před domácí brankou. V 11. minutě Dvoráci zazmatkovali ve vlastním pokutovém území, z čehož rekrutovala velká šance pro Kilevníka. Borci, který v divizi vůbec poprvé na dvorském stadionu nastoupil v roli hosta, ale tutovku zneškodnil pohotový gólman Vízek. O sedm minut později zahrával pár metrů za polovinou hřiště trestný kop Vaníček. Míč z jeho nohy přelétl takřka všechny hráče, na zadní tyči našel levou nohu Rejla, jeho volej ale mířil mimo Šťastného branku. Za další dvě minuty vhodil dlouhý aut do vápna domácí Podolník, hostující obrana míč odvrátila k Ježkovi a jeho ránu nad břevno ohodnotili příznivci modrobílých barev potleskem.

Svižný výkon Dvora dostal nečekanou trhlinu v minutě 27. Při rozvíjející akci uklouzl na tvrdém povrchu stoper Rejl, a jelikož byl v té době posledním hráčem svého celku, nabídla se šance připravenému Matějkovi. Ten neváhal, ihned sebral míč a upaloval sám na bránu. Se zakončením si poradil zkušeně a po jeho střele k tyči šel Trutnov do vedení – 0:1.

Domácími inkasovaný gól hodně otřásl a do přestávky už nedokázali najít odpověď. Prosazovat se proti tradičně dobře hrající obraně MFK uměl jen Ujec, k nijak velké šanci však jeho úsilí nevedlo. Naopak na druhé straně se brejková situace nabízela Kilevníkovi, jenž po vzájemném souboji s Tomešem pár metrů před vápnem padl, faul se ale nepískal.

O poločasové přestávce měli jistě oba trenéři svým hráčům co říci, veselejší byl ale krátce po startu druhé půle domácí Milan Ujec. Byl to totiž právě jeho syn, kdo si už po dvou minutách naběhl na milimetrový centr Vaníčka a povedenou hlavičkou k tyči nenechal brankáře Šťastného vlastně ani zareagovat – 1:1. Rázem bylo vyrovnáno a hrálo se vlastně od začátku. Pouze však 11 minut. Pak totiž právě Milan Ujec mladší zpracoval před vápnem těžký míč pro Řežábka, ten se zakončením neuspěl, ale míč se dostal na hlavu obránce Křižoviče, z níž lob překonal Šťastného podruhé – 2:1!

A najednou to byli domácí hráči, kdo mohl kontrolovat míč, šetřit čas a snažit se hlídat výsledek. Zároveň ale trutnovský kouč Dvořák reagoval na dění na hřišti a pomoci jeho týmu měl především příchod Kejzlara. I s jeho silou si ale Dvůr poradil a v 77. minutě mohlo být navíc rozhodnuto definitivně. Všudypřítomný Ujec vyhrál souboj se Šťastným, míč dokázal posunout na Řežábka, a ten skóroval potřetí. Ačkoliv sudí Hanousek nejprve gól uznal, po chvíli hru přerušil a k výrazné nevoli domácích hráčů i diváků odpískal faul na hostujícího brankáře.

To byl také asi poslední fotbalový moment celého utkání. Od té chvíle totiž byla hra až nechutně kouskována, a když se přidala řada střídání, vlastně se výsledek měnit ani nemohl. Dvoráci své vítězství uhájili, dva nebezpečné centry s přehledem stáhl dobře chytající Vízek a po dvou nastavených minutách mohlo propuknout královédvorské veselí. Nutno dodat, že domácí vyhráli derby zaslouženě. Několikrát hráči doslova skočili do střely soupeře a na hřišti nechali vše. Hosté rozhodně nezklamali, v sezoně však určitě předvedli mnohem vydařenější výkony.

V tabulce je nyní Trutnov pátý, jeho rival drží pátou příčku odspodu, která by mu na konci soutěže zajišťovala jistotu záchrany. V příštím kole zajíždějí Dvoráci k důležité bitvě na hřiště Týniště, Trutnov se už ve středu představí v dohrávaném duelu na půdě Turnova.

Fakta – branky: 47. Ujec, 58. vlastní (Křižovič) - 27. Matějka. Rozhodčí: Hanousek (Praha). ŽK: 3:3. Diváci: 700. TJ Dvůr Králové: Vízek - Ježek (90. Žaba), Kruliš, Rejl, Tomeš - Vaníček (82. T. Macek), Podolník, Fejk, Picha (89. Samler) - M. Ujec, Hruška (42. Řežábek). MFK Trutnov: Šťastný - Křižovič (86. Tobiáš), Kovář (81. Kamitz), Makovský, J. Holubec - Kilevník, Marks, Tauchman, Landyš, P. Holubec (67. Kejzlar) - Matějka.

Milan Ujec st. (Dvůr Králové): „Těžké utkání. První poločas byl vyrovnaný, ve druhém jsme byli o něco lepší a hlavně jsme byli aktivnější. To bylo dané průběhem utkání, protože jsme v prvním poločase dostali gól po naší hrubé chybě, takže jsme se museli tlačit dopředu. Museli jsme donutit obranu Trutnova k chybám, což se nám nakonec podařilo a v nervózním závěru jsme ten výsledek dokázali udržet. Pořád jsme ale v situaci, že musíme vyhrávat, takže nesmíme usnout na vavřínech. Myslím si, že teď ale máme mančaft, který je schopný vyhrávat s kýmkoliv a kdekoliv.“

Miloš Dvořák (Trutnov): „Ve druhém poločase jsme dostali velmi brzy gól po standardní situace, i když ještě o přestávce jsem na to hráče upozorňoval, že Ujec je dobrý ve vzduchu. Byla to škoda, protože jsme domácí dostali trošku nahoru. První poločas jsme měli pod kontrolou, herně jsme byli lepší. Dvůr se hledal a zlobil jen po standardkách, které má silné. Zápas byl hodně otevřený, snažili jsme sehrát, kombinovat, ale bohužel jsme dnes byli špatní v koncovce. Vytvořili jsme si málo šancí.“