25.04.2014 10:04

DOZVUKY DERBY: „Za vítězstvím jsme šli víc,“ říká Řežábek

DOZVUKY DERBY: „Za vítězstvím jsme šli víc,“ říká Řežábek

Ty tam jsou dvoutisícové návštěvy, kterými se derby mezi největšími fotbalovými kluby v Podkrkonoší pyšnilo v sezoně 2003/2004. Tehdy oba rivalové bojovali o postup z krajského přeboru. Dvoráci nejprve na podzim před 2250 diváky doma prohráli 1:3, přičemž šlo o jedinou (!) podzimní porážku! Jarní odveta ale patřila Dvoru. V Trutnově byla mezi dvěma tisícovkami diváků možná i polovina ze Dvora a v památném duelu vyhráli naši borci gólem Karla Višňovského 1:0! Následně jsme slavili titul a postup

V samotné divizi už podobná kulisa k vidění nebyla, přesto je derby stále svátkem. Nejinak tomu bylo v neděli, kdy se pod Hankovým domem sešlo bezmála osm stovek diváků. Ti tentokrát sledovali převahu domácího mužstva a konečný výsledek 3:0 společně uznali za naprosto zasloužený.

Dvoráci byli lepší a dalo by se říci, že soupeře přehráli jeho vlastními zbraněmi. Trutnov se totiž v předchozích jarních představeních prezentoval pohledným fotbalem plným křídelních akcí. Na týmu kouče Miloše Dvořáka si vylámaly zuby i kolektivy z horní poloviny tabulky. Porážku 1:3 utrpěla Kutná Hora, ještě hůř dopadl lídr z Nové Paky (0:3). Trutnovští pokaždé soupeře přehráli bojovností a nasazením.

Tentokrát si ale zbraně svého soupeře propůjčil rival ze Dvora. Možná i porážka 0:2 z podzimního duelu přinutila domácí sáhnout k neobvyklému stylu hry. Tolik bojovnosti a důrazu hráči svým fanouškům dlouho nepředvedli. Útočník Jakub Černík v předzápasovém rozhovoru slíbil, že on i jeho spoluhráči budou jezdit po zadku. A tak se i stalo.
Zaskočený soupeř nenašel odpověď. Tím spíš, když jej Dvoráci přehráli hlavně na křídlech. Tam doslova řádili rychlonozí Řežábek se Samlerem, kteří si s protihráči chvílemi dělali, co chtěli.

Za víkendovým šlágrem podkrkonošského regionu se v rozhovorech vrátili jeho protagonisté. Záložník Jan Řežábek a obránce Martin Křižovič.

Nejlepším hráčem podkrkonošského derby byl domácí záložník Jan Řežábek

„Soupeř nezahrál tak, jak umí"

Vybrat hráče utkání z týmu, v němž všech 11 borců hraje dobře, nebývá jednoduché. Přesto si toto označení po právu zasloužil JAN ŘEŽÁBEK. Rychlonohý odchovanec dvorského fotbalu doslova větral protihráče, nahrál na gól a hned několik jich mohl sám vstřelit.

Juane, utkání celému vašemu týmu sedlo. Před ním jste ale ze soupeře měli oprávněné obavy. Nezklamali Tě hosté trochu?
Jsem si jist, že soupeř určitě nezahrál tak, jak umí. Ale pro nás je to jenom dobře. Za vítězstvím jsme šli víc my a rozhodli jsme o něm už v prvním poločase.

V čem jsi viděl největší rozdíl mezi oběma týmy?
Viděl to asi každý. Největší rozdíl byl v bojovnosti.

Nebývá ale zvykem, aby Dvůr převálcoval Trutnov právě v bojovnosti a nasazení. V neděli tomu tak ale opravdu bylo. Mohla za to i motivace vrátit soupeři podzimní porážku?
Tak určitě (usmívá se). Chtěli jsme jim to vrátit, ale nikdo z nás nečekal, že se nám zápas takto vydaří. Jen je škoda, že nehrajeme v každém utkání s takovým nasazením, jako proti Trutnovu.

Tobě osobně se derby hodně povedlo. Souhlasíš, že šlo o Tvůj nejlepší výkon v sezoně?
Musím souhlasit. Ono je to hlavně tím, že jsem v týdnu konečně absolvoval alespoň dva tréninky. Někdy se stane, že kvůli práci nestihnu ani jeden a pak jsem na hřišti nepoužitelný. Je to hodně znát, když člověk trénuje, ale hold hrajeme divizi, v níž už se bez tréninku působit nedá.

Soupeři často ujížděly nervy. Jak jsi nářky hostujících hráčů viděl ze hřiště ty?
Já tohle na hřišti neřeším. Klukům šlo o naše dva góly. Taky nás po zápase zajímalo, jak to opravdu bylo. Společně jsme večer zhlédli video, kde bylo jasně vidět, že všechny góly byly regulérní. Více není třeba komentovat.

V tabulce jste si pojistili čtvrté místo, ale vyhráno ještě nemáte. S čím pojedete do Liberce?
Samozřejmě si tam chceme připsat další tři body, ale každý zápas je jiný. Pokud budeme hrát tak, jak jsme ukázali proti Trutnovu, pak věřím, že si body přivezeme.


.. na slovíčko s obráncem Trutnova Martinem Křižovičem

„Porážka z derby nás nijak nepoznamená"

Jako jeden z mnoha účastníků derby oblékal ve své kariéře dres obou podkrkonošských rivalů. Tentokrát si MARTIN KŘIŽOVIČ plnil roli stopera v barvách Trutnova. A nevedl si vůbec zle. Podal slušný výkon, z bodového zisku se ale, stejně jako jeho spoluhráči, radovat nemohl.

Martine, máte za sebou derby, na které asi nebudeš vzpomínat v dobrém. Co rozhodlo o vaší porážce 0:3?
No tak rozhodně na tenhle zápas v dobrém vzpomínat nemohu, protože pro nás nebyl vítězný. O naší prohře hodně rozhodl fakt, že v Trutnově takřka celou sezonu trénujeme a hrajeme na umělé trávě, takže přírodní trávník nám dělal určitě problémy. Také musíme ale přiznat, že nás soupeř předčil v důrazu a bojovnosti.

Asi uznáš, že soupeř byl tentokrát lepší. V čem vás nejvíc přehrával?
Máte pravdu, Dvůr lepší byl. Přehrál nás v tom nasazení a hlavně na rozdíl od nás dokázal vstřelit tři góly.

Brzy jste prohrávali 0:2, navíc Dvůr měl i další velké šance. Dalo se s utkáním ve druhé půli ještě něco dělat?

Určitě dalo. Stačilo vstřelit kontaktní branku a hned bychom byli zpátky v zápase. Jenže nám se to nepodařilo. Místo toho jsme dostali gól na 3:0 a poměrně brzy bylo rozhodnuto.

Hlavně ve druhé půli jste působili hodně podrážděně. Proč?
Domácí útočník Černík hrál velice důrazně, až za rámec fotbalových pravidel, ale rozhodčí mu to často pouštěl. Právě tohle vedlo k našemu rozhořčení. Také jsme museli jít po druhé žluté kartě Standy Horáka do deseti, takže nebyl žádný důvod k radosti.

Na jaře máte za sebou skvělé výsledky a před sebou důležité bitvy. Může porážka z derby nějak poznamenat sebevědomí?
Začátek jarní části se nám výsledkově vydařil, ale důležité bitvy nás teprve čekají. Myslím si, že porážka z derby nás nijak nepoznamená. Pro mě osobně jsou derby a zbylé divizní duely úplně rozdílnými zápasy (usmívá se).

Derby vidělo takřka osm stovek diváků. Takové zápasy divize potřebuje. Věříš, že se proti Dvoru postavíte i v příští sezoně?
My pro záchranu uděláme všechno. Doufám, že se nám to podaří a věřím, že v našich silách to rozhodně je. Určitě bych si derby rád zase zahrál. Návštěva byla pod Hankovým domem nádherná. Kéž by taková chodila na každý divizní zápas.

Ty sám jsi dvorský dres oblékal. Jaký význam pro Tebe duel měl a jak sis jej jako jeden z nejlepších trutnovských hráčů utkání užil?
Je fakt, že jsem ve Dvoře chvilku hrál, takže se s klukama znám. Ale jak je na řadě derby, jde kamarádství stranou (úsměv). Jsem odchovaný Trutnovák a derby jsem prožíval už v mládežnických kategoriích. Vždy to bylo něco jiného a odlišného od ostatních zápasů. Všichni se na to dokázali mnohem víc nahecovat. Jelikož jsme ale tentokrát prohráli, tak jsem si ho příliš neužil.

Zbývající zápasy:

TJ Dvůr Králové nad Labem

Rapid Liberec, Nová Paka, Vysoké Mýto, Živanice, Železný Brod, Jablonec nad Jizerou, Pěnčín-Turnov, Ústí nad Orlicí.

MFK Trutnov

Živanice, Železný Brod, Jablonec nad Jizerou, Pěnčín-Turnov, Ústí nad Orlicí, Letohrad, Svitavy, Náchod.

* tučně jsou uvedeny zápasy doma

Diskuse

Příspěvky diskuse

Seřadit od nejnovějšího, od nejstaršího,

  • Béčko | ivo | 25.04.2014 14:30:13 | reagovat

    Hraje v neděli béčko a nebo už skončilo?

TisknoutDvůr je náš a my jsme s ním


FV Plast
Sponzor
TJ Dvůr Králové

© 2022, Fotbalový klub -TJ Dvůr Králové – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing