15.08.2018 19:06

MOL CUP: Postupujeme přes Živanice do dalšího kola! Rozhodly penalty

V neděli 20. května u nás byly Živanice hrát naposledy. Tehdy šlo o utkání Fortuna Divize C a tým z Pardubicka si zpod Hankova domu odvezl hubenou výhru 1:0. Nyní už ale Sokol působí v České fotbalové lize a jedinou možností, jak zavítat na dvorský pažit, byl duel MOL cupu.

A v něm jsme tradičnímu soupeři porážku oplatili. Po remíze 1:1 rozhodovaly pokutové kopy a v nich byli naši fotbalisté přesnější.

TJ Dvůr Králové nad Labem – TJ Sokol Živanice 1:1 (0:0), na penalty 3:2

Den před utkáním divizní nováček ze Slatiňan málem vyřadil druholigový Hradec a tak si leckterý dvorský příznivec dokázal představit i férový souboj s o jednu soutěž kvalitnějším soupeřem. A první poločas diváky navnadil ještě víc. Oba celky totiž předváděly otevřenou a hlavně zcela vyrovnanou partii.

Úvodní příležitost patřila domácím. V osmé minutě zaváhal při rozehrávce Ferčák, Ondra Ujec dobře napadal, samostatný únik na branku mu ale znemožnil faul právě Ferčáka. Trestný kop ze slušné pozice namířil Martin Hruška do zdi a za další minutu po centru Vaníčka netrefila zařízení nadějná hlavička aktivního Rejla. Také další šance patřila Dvoru. V 17. minutě si bago zahrála trojice Hruška – Křížek – Dvořák a na pas posledně jmenované nedosáhl hlavičkující Rejl.

Pak už ale přišly gólové příležitosti na druhé straně. A ty hodně volaly po změně stavu. Štěpánek se po Gorolově pasu zjevil zcela sám před Kubou Vaníčkem, ten ale dobře vyběhl a na útočníka Živanic zbyla jen střela vedle. Po chvíli naši obranu hosté dokonale vyšachovali, Pánkovu tutovku ale Vaníček vytěsnil na roh a po něm Jirka Macháček vykopával míč z prázdné brány.

Blízko gólu hosté byli ještě dvakrát. Po faulech na Martina Hundáka zahrávali dva trestné kopy z ideální pozice před šestnáctkou, ani Gorol, ani sám postižený ale Jakuba Vaníčka výrazněji neohrozili. I proto se šlo do kabin za bezbrankového stavu.

Druhý poločas už nebyl hrán v takovém tempu jako první, přesto se něco dělo. Hlavně v 52. minutě, kdy jsme přišli o útočníka Ondřeje Ujce. Do toho při zpracovávání míče zajel hostující obránce Staněk tak tvrdě, že pro domácího borce utkání skončilo odjezdem do nemocnice. Živanický bek obdržel žlutou kartu a trenér Oliva jej v emocích raději vystřídal.

Dvoráci se za zákrok pomstili nejlépe, jak mohli. V 63. minutě odcentroval milimetrově Martin Hruška a v šestnáctce byl nejvýš hlavičkující Jirka Rejl – 1:0. O minutu později zabránil Milanu Ujcovi ve vyrovnání odkopem Křížek, v 69. minutě už ale hosté udeřili. Podobně jako Rejl se hlavou prosadil střídající kanonýr Petrus – 1:1. Nerozhodný stav v té chvíli znamenal třicetiminutové prodloužení, a jelikož další nebezpečnou hlavičku Rejla hosté zblokovali, stalo se i realitou.

V úvodních patnácti minutách zahrozil trestným kopem hostující Ferčák, ve 105. minutě další hlavičku neúnavného Rejla vytáhl gólman Hrnčíř ze šibenice! Také ve druhém prodloužení mohla padnout branka. Ve 112. minutě ale sudí Hanousek nenašel odvahu k odpískání stoprocentní penalty za zákrok na Hrušku a Herzán svůj průnik na druhé straně gólem nezakončil.

Šlo se do penalt, na které v šeru už řada diváků ani neviděla. Možná ani někteří hráči. Hned tři hostující totiž netrefili branku, a jelikož domácí Fejk, Hruška a Karal proměnili, mohli se Dvoráci radovat z postupu do dalšího kola. O soupeři rozhodně los.

Fakta – branky: 63. Rejl – 69. Petrus. Rozhodčí: Hanousek. ŽK: 1:1. Diváci: 200. TJ Dvůr Králové nad Labem: J. Vaníček – Křížek (73. Mertlík), Kruliš, Macháček, Tomeš – Dvořák (84. V. Hák), Rejl (120. Karal), Tauchman, O. Vaníček – Hruška, O. Ujec (59. Fejk). TJ Sokol Živanice: Hrnčíř – Živný, Staněk (59. Polák), Ferčák, Motyčka – Pánek, Buriánek, Gorol (74. Ptáček), Hundák (91. Herzán) – M. Ujec, Štěpánek (46. Petrus).