10.07.2014 08:28

Na světovém šampionátu se zrodil historický debakl Brazílie!

Úterní večer byl v Brazílii nejtemnější za dlouhou dobu. Hráči kanárků si prošli pravým peklem na hřišti v utkání s Německem, v ulicích pak zuřící fanoušci zapalováním autobusů, aut a masovými nepokoji dokonali dílo zkázy. Druhý pohled na tentýž zápas nabídl 90 minut černo-červeno-žluté radosti a rozplývání se nad až snovým průběhem semifinálového utkání. Řeč je o sedmibrankovém přídělu do sítě brazilského brankáře Césara a čestném gólu Oscara, který v nastaveném čase upravil na 1:7 z pohledu týmu hostícího celý šampionát. Live sázení na mistrovství světa ve fotbale přineslo výhodu a vyvrátilo vyrovnané kurzy z předzápasových nabídek.

Hrůzné utkání ze začátku nevypadalo až tak dramaticky, z rohového kopu se sice již ve 13. minutě trefil osamocený Thomas Müller, ale naděje Brazilců byly stále vysoké. Snadný gól však byl předzvěstí podobných, které Brazilci umožnili Němcům. Ti jejich nedůslednosti využili se vším všudy. Vepředu Brazilci Hulk a Fred nedokázali udržet míč, čehož Němci okamžitě využívali k založení vlastního útoku. Obraz hry se změnil až v polovině třetí desetiminutovky – v rozmezí šesti minut Němci prakticky rozhodli čtyřmi dalšími brankami a po půl hodině nebylo o postupujícím do finále pochyb.

Druhý zásah si zapsal Miroslav Klose, který se tak šestnáctým zásahem osamostatnil na špičce statistik střelců mistrovství světa. Nadvakrát překonal po nedůsledném bránění v šestnáctce Césara a vrhl se tak do oslav svého osobního úspěchu. O minutu a půl později z hranice velkého vápna natáhl Kroos a míč se zastavil až o síť. První obrázky šokovaných fanoušků oblétaly svět.

Prakticky z rozehrávky ztratili Brazilci míč a po pár narážečkách ve vápně se Kroos dostal k další střele a vypustil tak první z mnoha brazilských slz toho večera. Obdobně si za Němce vedl za další 2 minuty Khedira a pětibrankový rozdíl do půl hodiny hry byl na světě. Brazilci nevěřili svým očím, Němci byli ve slastném šoku stejně tak. Kdo by však čekal, že utkání nabere konečně vyrovnaného směru, mýlil se. Poločas se sice již jen dohrál, druhý poločas však obrat a zvýšení nadějí kanárků nepřinesl.

Dvojí střídání na úvod druhého poločasu s vývojem nic neudělal. Další změna skóre tedy přišla až po příchodu Němce Schürleho, který se deset minut ohříval na hřišti a pak v 69. minutě opět po nedůsledné obraně mezi čtyřmi obránci dokázal vstřelit šestý gól utkání. Za dalších deset minut se dostal ke střele z rohu malého vápna a vymetl pavouky v bližší šibenici. Výsledek jako z amerického fotbalu byl na světě, 0:7 z pohledu domácích Brazilců.

Až na konci regulérní hrací doby, když Němci již polevili v důslednosti, se za obranou ocitl Oscar, prostřelil Neuera a postaral se alespoň o čestný zápis v utkání. I když Brazilci Němce přestříleli, zásluhou pravděpodobně nejlepšího brankáře turnaje se jim nepodařilo nic s výsledkem udělat. Krutý výsledek pro aspiranty na titul mistrů světa, kterým nezbývá nic jiného než se pokusit alespoň v sobotním utkání o 3. místo zajistit medaili z domácího šampionátu, po kterém miliony Brazilců tak toužili. Němci budou mít v nedělním utkání minimálně papírovou roli favorita, jejich semifinálový výsledek jim jejich sebevědomí rozhodně zvedl o notnou dávku.

Druhé semifinále bylo pochopitelně o mnoho vyrovnanější. Po bezbrankové remíze rozhodovaly pokutové kopy a ty určily, že ve finále se v neděli utkají Německo s Argentinou. Sobotní bitvu o bronz svedou domácí fotbalisté s Holanďany.