22.01.2016 16:11

Seriál rozhovorů: Ve druhém díle odpovídal za B mužstvo Čeněk Celler

Seriál rozhovorů: Ve druhém díle odpovídal za B mužstvo Čeněk Celler

Po delší pauze než jsme počítali, jsme tu s dalším obsáhlým rozhovorem s jednou z ikon našeho klubu. Dlouhých 12 let už ve Dvoře Králové nad Labem aktivně působí člověk, jenž si zde vyzkoušel celou řadu funkcí. Začal jako zkušený divizní trenér, naskočil do funkce manažera, trénoval i starší dorost, s velkou pílí aktualizuje klubovou vývěsku a v letošní sezoně vede rezervní kolektiv mužů v I. B třídě. ČENĚK CELLER (na řadě starších i novějších snímků) dříve své jméno pojil s Pardubicemi, Náchodem, před tím se fotbalově činil tucet roků v Rychnově nad Kněžnou a jen těžko jej v roce 2004 napadlo, že ještě déle vydrží v podkrkonošském oddíle. Dnes už je to realita.

Čenda, jak jej osloví každý kamarád, kolega či leckterý „oprásklejší“ svěřenec, už v trenérské funkci rozdal řadu rozhovorů. Čtenáře často potěšil nebojácnými odpověďmi, a tak bylo dopředu jasné, že jej neurazíme ani trochu větším počtem otázek. Vymyslelo se jich na něj hned 17. Tak snad se vám rozhovor bude dobře číst.

Trenére, na úvod se vás optám. Vzpomenete si ještě na den, kdy jste byl poprvé osloven naším klubem? Jak vůbec tehdy k vašemu příchodu do Dvora Králové nad Labem došlo, s kým jste jednal a jak dlouho jste se rozmýšlel?

To již je hodně dlouho. Bylo to po postupu Dvora Králové z krajského přeboru. Oslovil mě bývalý prezident klubu pan inženýr Dalibor Horáček. Tehdy jsem se rozhodl ukončit trénování v Náchodě, neboť postup do České fotbalové ligy a jeden rok v této soutěži byly dost náročné. Nějaké rozmýšlení tam chvíli bylo, neboť jsem hráče z tehdejšího družstva až na výjimky příliš neznal. Ale pak jsme se dohodli na dvě sezony maximálně a nakonec je z toho takováhle dlouhá štace (usmívá se). 

S A týmem jste v divizi zažil krásné roky. Hned v tom prvním jste mužstvo dotáhl na druhou příčku, poté byl v tabulce dvakrát třetí, pátý… na které milníky ve Dvoře vzpomínáte vůbec nejradši a vyjmenoval byste třeba i nějaké památné zápasy? 

Jako vždy jsou nejlepší úvodní sezony. A památné zápasy neexistují, platí pouze ty vyhrané, co zajišťují body. Nicméně vstupní divizní utkání proti Kácovu s výsledkem 3:0 (na hřišti v Podharti – pozn. aut.) odstartovalo dlouhou divizní účast, která stále trvá. Pochopitelně, když pominu vydařená mistrovská utkání, pak je určitě dobrým trenérským pocitem, když jste na lavičce a za soupeře v Českém poháru máte pražskou Spartu, Slavii, Liberec, Jablonec, Bohemians a další. 

Vy jste před tím spoustu let prožil v Rychnově, v Náchodě… teď už vás má ale každý spojeného s naším klubem. Jste za to rád? 

Rychnov nad Kněžnou – dvanáct sezon, Náchod – čtyři sezony a nyní ve Dvoře Králové jedu taktéž dvanáctou sezonu. Každý je rád, že někam patří. A to nepočítám další štace, například VCHZ Pardubice – patnáct let a další.

Čím si má fotbalový fanoušek, ať už ze Dvora nebo odkudkoliv, vysvětlit, že jste se u nás takhle zabydlel?

Na to je jednoduchá odpověď. Jsou zde lidé, kteří fotbal podporují nebo podporovali, a to ve velmi těžkých tréninkových podmínkách. Jedno hřiště a neexistence hřiště s umělou trávou, ale i další vybavení (viz. stařičká tribuna udržovaná silou vůle)... Přesto se zde hraje divize. Časem dospějete k názoru, že je nutné těmto lidem stále pomáhat, a když dosáhnete důchodového věku, tak máte alespoň nějakou činnost (úsměv). 

Vy jste od divizního áčka před lety odešel, k trénování vás ale místní povětšinou přesto ukecali. Ať už šlo o tým dorostu nebo nyní B mužstva. Znamená to tedy, že coby manažera klubu vás koučink stále láká, nebo spíš nebyla jiná varianta?

Bohužel příliš variant opravdu nebylo a vzniklý stav se musel vyřešit. Jsem rád, že se obě družstva po předchozí krizové sezoně zkonsolidovala. Koučink v dnešní době je krajně složitá záležitost. Především u samotných hráčů jsou často překážky ve sportovní činnosti neřešitelným stavem. O lákadle koučinku již v mém případě nemůže být řeč.

V tomto rozhovoru s vámi chceme především zhodnotit podzimní působení B mužstva v I. B třídě skupiny C. Po loňském pádu z I. A třídy, kdy tým ani soutěž nedohrál, se spekulovalo, zda vůbec rezervu někam přihlašovat. Rozhodovala o tom řada lidí, ale jaký jste měl názor vy? 

Patřil jsem do skupiny, která doporučovala toto družstvo do žádné soutěže nepřihlašovat a jít cestou farmy. Jako hlavní překážka se jevil počet hráčů. Tuto základní překážku se nakonec podařilo odstranit, i když úvod soutěže tomu nenapovídal. Se sekretářem klubu jsme náročným způsobem počet hráčů dalo dohromady a výsledek se na konci podzimní části přece jenom dostavil v podobě postupu do finálové skupiny. V perspektivě se přihlášení B mužstva ukázalo nakonec dobrým tahem, neboť v rámci činnosti FAČR se mnohé mění (nutno respektovat normy UEFA a FIFA) - jiný přestupní řád (zrušení hostování v neprofesionálním fotbale) a zrušení hovadin, jako je střídavý start či existence farem. 

Nakonec se tedy rozhodlo, že B tým bude přihlášen do I. B třídy, sehnat k němu trenéra ale bylo náročné. Trn z paty jste kolegům z vedení klubu vytrhl až vy a na lavičku si stoupl. Rozmýšlel jste se dlouho? 

Pokud jste ve funkci v rámci klubu, musíte tuto činnost zajistit. No a v tomto případě není moc možností přemýšlet, zda se vám chce nebo ne. 

Tak nějak „za odměnu“ si pro vás hráči připravili překvapení a hned ke třem prázdninovým duelům jste na zápas odjížděli v deseti, potažmo v devíti lidech. Jak popsat náladu, která vás tehdy svírala? Většina by s tím sekla a už nepřišla. 

Výsledkově to ovlivnilo pouze dva zápasy, ten třetí (v Ohnišově) jsme díky „kvalitě“ domácího mužstva dokázali vyhrát i v deseti hráčích. Později se vrátili naši cestovatelé (Kristián Samler, Marek Kasan) a uzdravili se dlouhodobě zranění, rázem byl kádr konsolidován. Někdy vypomohli doplnit kádr i dorostenci. Adrenalinový výlev po dvou zápasech v menším počtu hráčů odnesl sekretář klubu (smích) a následovalo moje uklidnění u nejlepší dvanáctky Plzně v oblíbené restauraci U Hlaváčků.

Vy jste tedy u mužstva zůstal, tým pochválil za to, že v onom zápase i v deseti vyhrál. A pak už přišla vítězná šňůra… V čem byla najednou taková změna?

Jak už jsem řekl. Odchod od mužstva v této situaci by nebylo žádné řešení. Nakonec se kádr alespoň trochu stabilizoval a výsledky se dostavily. Přidala se i výpomoc hráčů z kádru A mužstva, v případech, kdy to bylo možné, to také sehrálo význačnou roli.

Tým vyjma zápasu s Náchodem B, kterému jste to pak v odvetě vrátili, doma neztratil ani bod. Lámal se hlavně pod Hankovým domem onen postupový chleba?

Dá se to tak říct. Jak již bylo řečeno, mimo jednoho zápasu se ze hřiště pod Hankovým domem stala pevnost a při zisku bodů i venku z toho nakonec bylo druhé místo a postup do finálové skupiny. 

V sestavě béčka se na podzim vystřídala řada jmen, zahráli si i dorostenci, stejně tak áčkaři. Raritou je post útočníka, na němž fanoušci mohli vidět gólmana A mužstva Jakuba Vaníčka. Ten navíc své čtyři starty proměnil v deset (!) nastřílených branek. Co na to říkáte?

Jakub Vaníček byl již při svém působení v Kratonohách pravidelným hráčem také B mužstva, kde byl v rámci okresního přeboru OFS Hradec Králové nejlepším střelcem soutěže. Takže jeho střelecká potence nebyla žádným velkým překvapením. Prostě kvalitní brankář a kvalitní střelec.  

Zmiňovaný borec hrál ale jen ve čtyřech duelech. Které hráče byste naopak označil za osu týmu, na níž byl z vaší strany největší spoleh? 

Především brankář Matula, v obraně Kasan, v záloze dobře hrající Vágner a Martin Otradovský, v útoku nám hodně vypomohli Marks, Vitebský a Voldán. Ale i ostatní hráči, kteří sestavu doplňovali, si myslím podávali slušné výkony. V prestižním utkání v Náchodě nám velice vypomohl Řežábek.

Béčko na podzim splnilo cíl, jímž bylo umístění do čtvrtého místa. Nyní jste ve skupině o postup. Jaké zde bude mít rezerva cíle a kam podle vás B tým patří?

Po trochu složitějším začátku se B mužstvo dalo plně dokupy a dokázalo se umístit na druhém místě ve skupině C I. B třídy. Zajistilo si tak účast v jedné ze dvou finálových skupin. V jarní části bude záležet na tom, jak hráči zvládnou zimní přípravu. Eventuálnímu návratu do I. A třídy se jistě nebudeme bránit. Ale jsme především v elitní skupině, a proto jsme vzhledem k reorganizaci I. B třídy (návrat ke dvěma skupinám po 14 družstvech) rádi, že nemusíme hrát o udržení. Sestupovat totiž letos bude abnormálně vysoký počet mužstev.

Jak probíhá zimní příprava mužstva? Áčko čeká řada přípravných duelů, jak na tom bude rezerva? 

Tréninky mužů jsou, tak jak bylo zavedeno na podzim, společné. Přípravná utkání jsou zajištěna pro A mužstvo dle výběru trenéra Pavla Matějky. B muži se zúčastní turnaje v Novém Bydžově s odpovídajícími soupeři z I. A třídy a krajského přeboru. 

Z pozice manažera klubu jste pochopitelně sledoval i další dvorské kolektivy. Co říkáte na jejich výkony, výsledky a předváděnou hru?

Mládežnická družstva jsou dobře vedena a i výsledkově můžeme být spokojeni. Hlavním kladem bylo angažování trenéra Pavla Šimůnka k dorosteneckému týmu. Dokázal mužstvo zkonsolidovat a zajistit pravidelnou tréninkovou činnost. O stabilitu dalších kolektivů se starají trenéři Martin Kazda, Libor Machač, Jan Vágner, Libor Špaček a další pomocníci, často i z řad bývalých hráčů. Těm všem patří velké poděkování a uznání za kvalitně odváděnou práci. Stejně tak Milanu Vojtěchovi, jenž je všem týmům k dispozici, dále Dušanu Kursovi či Davidu Šikalovi, jenž ještě na jaře trénoval starší žáky. Nerad bych ale na někoho zapomněl.

Jak se vám zamlouvá nový registrační systém a vše kolem elektronického „fungování fotbalu“, kde odpadla například platba cash, vše třeba mezi kluby a rozhodčími probíhá fakturami, zápisy o utkání se vyplňují v počítači a podobně?

Informační systém FAČR je opravdu značným zjednodušením činnosti a pro náš klub je velkou výhodou jeho zavedení. Odpadlo nám velké procento zbytečných papírových činností při zajištění především mistrovských utkání.

Nedávno se rozběhl rok 2016. Jaký vzkaz byste poslal dvorským příznivcům do tohoto období?

Všem příznivcům dvorského fotbalu přeji především zdraví a pohodu, o kterou se jistě v jarní části všechna naše družstva postarají.

Diskuse

Příspěvky diskuse

TisknoutDvůr je náš a my jsme s ním


FV Plast
Sponzor
TJ Dvůr Králové

© 2022, Fotbalový klub -TJ Dvůr Králové – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing