19.02.2018 09:35

Zdenda Tauchman za podzim stihl pět branek a před jarem říká: „Chceme skončit v horní polovině tabulky“

Zdenda Tauchman za podzim stihl pět branek a před jarem říká: „Chceme skončit v horní polovině tabulky“

 Do startu jarní části fotbalové sezony 2017/2018 zbývá necelý měsíc a abychom se připomněli, přinášíme rozhovor s jedním z hráčů našeho A mužstva. Je jím nejlepší střelec podzimní části ZDENĚK TAUCHMAN (na snímcích), jenž u nás působí od léta a v kabině se brzy zabydlel. Přejeme příjemné počteníčko a vydržte až do konce. Pro hráče byl připraven i zajímavý kvíz.

Ve dvorském klubu ses poprvé objevil loni v létě. Popiš fanouškům, jak se vlastně přihodilo, že hráč Trutnova přestoupil do konkurenčního Dvora.
Do Trutnova jsem přišel před třemi lety z hradecké Olympie, kde jsme hráli druhou nejvyšší dorosteneckou ligu a usilovali o postup do té nejvyšší. Tehdy nás trénoval Pavel Matějka. Od té doby jsem byl s ním v kontaktu, když začal trénovat tady u nás ve Dvoře. Kontaktoval mě, zda bych neměl zájem (to bylo v zimní přestávce). Jelikož jsem měl ale novou práci a zařizoval si bydlení, musel jsem odmítnout. Uběhla jarní část sezony a trenér Matějka mi volal znovu, zda bych to nechtěl aspoň zkusit, že jeho zájem pořad trvá. Tentokrát jsem už neodmítl a jsem tady (úsměv).

Jaké vlastně byly tvé fotbalové kroky? Kde jsi se sportem začal a které kluby a soutěže už stihl zažít?
Moje fotbalová kariéra začala v Dolní Kalné, kde nás vedl Tomáš Navrátil. Po dvou krásných letech jsem přešel do FK Trutnov, a tam hrál další dva roky. Následoval další přestup nejen do jiného týmu - FC Vrchlabí, ale také do vyšší soutěže, jímž byl krajský přebor mladších žáků. Ve Vrchlabí jsem nejen hrál fotbal, ale také docházel na druhý stupeň základní školy. Tady bych rád poděkoval mému tehdejšímu trenérovi/učiteli Jardovi Plevovi. Pomáhal mi v obou směrech! Ke konci mladších žáků jsem byl kontaktován panem Prokopcem, jestli nechci zkusit hrát v FC Hradec Králové. Absolvoval jsem tam celou letní přípravu. Týden před koncem letních prázdnin mi vedení FCHK sdělilo, že se mnou počítají. Bylo mi 13 let a tak jsem si doma musel „vybrečet“ svolení, aby mě samotného pustili bydlet a žít v Hradci. Nakonec vše dopadlo a já hrál tři roky nejvyššídorostenecké soutěže. Ten čtvrtý a poslední jsem strávil na Olympii, kde jsme hráli druhou dorosteneckou ligu. Do chlapů jsem přešel do MFK Trutnov a poté sem do Dvora.

Dvůr hraje divizi, kterou sis vyzkoušel v Trutnově. Vzpomeneš si, kolikrát jsi v té době nastoupil proti našemu týmu? Jak jsi vůbec tahle okresní derby vnímal?
Nevím přesně, kolikrát jsem hrál proti Dvoru, ale tento zápas jsem měl vždycky rád. Vždy má specifický náboj, padá hodně branek a v neposlední řadě na něj chodí větší počet fanoušků.

Na podzim sis poprvé zahrál i proti Trutnovu. Derby jsme prohráli. Jak ses cítil v zápase, ve kterém jsi nastoupil proti svým bývalým spoluhráčům?
Ano, na podzim to bylo poprvé proti Trutnovu. Ze začátku jsem se cítil trochu nervózně, ale jak se začalo hrát, nervozita opadla. Bylo to pak jako každý jiný zápas. Prohra mě samozřejmě mrzela, stejně jako ostatní. Zvlášť když rozhodně bylo na víc.

Nám se celkově vstup do sezony nepovedl. Porazili jsme 4:0 Turnov, ale jinak to bylo velké trápení. Čím si vysvětluješ, že se mužstvu dlouho nedařilo?
Proč se nám nedařilo? Těžko říct. Můj názor je, že tým byl během léta doplněn a muselo si to prostě „sednout“.

Novým impulsem jako by byla změna na trenérském postu. S příchodem kouče Ujce se začalo vyhrávat a Dvůr stoupal tabulkou. Věříš, že tento progres bude pokračovat i na jaře?
Ano věřím! Nový trenér do kabiny opravdu přinesl nový impuls. Náš tým je myslím dostatečně kvalitní na to, aby mohl navázat na konec podzimní části a v té jarní stoupal i nadále tabulkou výš.

Jak zatím probíhá příprava na jarní pokračování divize? V čem je zimní pauza ve Dvoře odlišná od té Trutnovské?
Příprava je v plném proudu. Trénujeme čtyřikrát týdne, navíc hrajeme přípravné zápasy. Zimní přípravy mezi Dvorem a Trutnovem jsou úplně odlišné. Ve Dvoře se kondice nabírá formou hry a krátkých běhů. Chodí se minimálně jednou týdně do posilovny, na spinning nebo na koordinační cvičení bossu. Co je ale škoda, je fakt, že tu není umělý trávník a musí se na tréninky dojíždět do Kobylice. V Trutnově umělá tráva je, ale začátek zimní přípravy stejně vždy začínal na okolních plochách, kde se nabírala fyzička formou dlouhých výběhů.

Ty jsi do našeho klubu přicházel s vizitkou střelecky nebezpečného záložníka. Po podzimu jsi s pěti góly nejlepším střelcem mužstva. Jsi tedy zatím s působením u nás spokojen?
Tak spokojen… Se začátkem sezony jsem nebyl vůbec spokojen. Nedařilo se nám a výsledkem bylo poslední místo v divizi. To se naštěstí změnilo, začali jsme vyhrávat a s tím se mi povedlo vstřelit pár gólů. Doufám, že na tu vítěznou šňůru navážeme i v jarní části.

Z Trutnova je u nás také Martin Kruliš. Zkušený stoper zde působí už řadu sezon. Jak vnímáš jeho roli v týmu?
Martin tu odehrál tuším čtrnáct sezon. Vnímám ho jako důležitý článek kabiny, jako kapitána a lídra našeho týmu.

Vedle Kruldy jsi tu ale potkal i řadu dalších ostřílených harcovníků. Je i pro tebe, coby mladého hráče, výhodou, že se na hřišti můžeš v jednom dresu potkat s bývalými ligovými fotbalisty (Karal, Hruška a na podzim ještě Poděbradský)?
Určitě. Hrát po boku takových hráčů je skvělou zkušeností. Všichni jsou to výborní fotbalisti. Navíc patří k těm, co umí poradit a ulehčit tím spoluhráčům hru. Za mě to je velká výhoda.

Jak vidíš fotbalové jaro? Kam by měly sahat ambice našeho mužstva?
Určitě bych chtěl jarní část a tím celou sezonu zakončit v horní polovině tabulky. Tým na to máme.

A kam sahají ambice tvé? Je nějaká meta, které bys chtěl ve fotbale dosáhnout?
Jako malý kluk jsem chtěl byt profesí fotbalista. V tom dnes už moc nevěřím. Spíš než dosažení nějaké mety bych řekl, že chci dál hrát fotbal pro radost (úsměv).

Z poslední otázky uděláme spíš takový malý kvíz, kde stačí odpovědět i velmi stručně:

 • Kdo z našeho týmu si nejvíc potrpí na tom, jak vypadá?
 • Ondra Vaníček (smích)
 • Koho bys označil za největšího fotbalového bojovníka?
 • Tomáš Picha
 • Komu ze spoluhráčů se na tréninku v souboji raději vyhneš?
 • Martinu Krulišovi
 • S kým jdeš na tréninku nejradši do dvojice při některých cvičeních?
 • S Ondrou Ujcem
 • Troufneš si odhadnout, kdo z týmu umí nejlíp oslavit vítězství?
 • (úsměv) Slavíme společně jako jeden tým
 • Vedle koho bys v kabině rozhodně nechtěl sedět?
 • Otázce rozumím (úsměv). Asi takhle: za smradlavé věci v kabině jsou pokuty, proto v této odpovědi nemám žádného adepta.
 • Kdo ze spoluhráčů si podle tebe na tréninku čas od času více všímá pobíhajících atletek než trenéra?
 • Hele, tady není na místě veřejně „bonzovat“. Mohlo by to dotyčnému doma způsobit nepříjemnosti (smích)
 • Kdybys kopal penalty na Jakuba Vaníčka: kolik z deseti bys, myslíš, proměnil?
 • Tipnu si, že šest (smích)
 • Kdo podle tebe vyhraje fotbalovou HET ligu?
 • Viktoria Plzeň
 • Kdo v tabulce skončí výš? Slavia nebo Sparta?
 • Věřím, že Sparta
 • Které týmy podle tebe budou ve finále mistrovství světa?
 • Španělsko a Německo
 • Kolikátí myslíš, že skončí čeští hokejisté na olympijských hrách?
 • Poté, jak zatím hrají, věřím, že budeme do čtvrtého místa
 • Kdo letos vyhraje hokejovou extraligu?
 • Hradec Králové
 • Postoupí letos Jaromír Jágr s Kladnem do extraligy?
 • Myslím, že ne

Diskuse

Příspěvky diskuse

TisknoutDvůr je náš a my jsme s ním


FV Plast
Sponzor
TJ Dvůr Králové

© 2022, Fotbalový klub -TJ Dvůr Králové – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing