Zisk nebo zbytečná ztráta? Dvoráci v Čáslavi nevyužili dlouhou přesilovku

autor:
|
01. listopadu 2022

Naši fotbalisté se v neděli představili na hřišti Čáslavi, kde sehráli závěrečný duel 13. kola Fortuna Divize C. A bitva dvou konkurentů z dolních pater nabídla hodně netradiční vývoj zápasu. Už po šestadvaceti minutách hry byly tři hráči ve sprchách.

Fortuna Divize C, 13. kolo

FK Čáslav – TJ Dvůr Králové nad Labem 1:1 (0:1)

Dvoráci do středních Čech zajížděli týden po výhře v podkrkonošském derby a proti tabulkovému sousedovi chtěli samozřejmě bodovat. Bohužel jim ze sestavy vypadl David Vitebský, jehož na hrotu útoku zastoupil Lukáš Mertlík, jenž před týdnem proti Trutnovu zápas rozhodl.

Utkání se hrálo na velmi špatném terénu a průběh ovlivnily hned čtyři momenty v prvním poločase. První přišel ve 12. minutě, kdy domácí Hajník na půli hřiště doslova přejel Mertlíka a po zásluze z rukou hlavního rozhodčího viděl červenou kartu.

Terén bojovnému výkonu obou mužstev nahrával, ve 21. minutě to ale s agresivitou přehnal další domácí hráč a také Ronovský se za svůj faul poroučel do sprch. Svěřencům trenéra Šturmy se tak nabízela obrovská příležitost v podání dvojnásobné přesilovky, tu ale utlumila červená karta pro Prokše, jehož sudí vyloučil v minutě šestadvacáté. Náš bek doteď neví, za co byl vyloučen, netušil to ani domácí trenér ve svém vyjádření po utkání, kompenzace se ale v průběhu zápasu dala očekávat.

Bláznivý poločas spěl k bezbrankovému výsledku, ve 44. minutě ale trestuhodně netrefil míč domácí gólman Barták a Miloši Močkovskému jako na podnose nabídl vedoucí trefu – 0:1.

Vstřelený gól měl naše borce povzbudit a soupeři naopak ubrat na silách. Opak byl však po pauze pravdou. Domácí i v oslabení bojovali jako lvi a za svou snahu si v 60. minutě vysloužili vyrovnání z kopačky Konyvky. Krátce před tím přitom nastřelil tyč Matyáš Hrubý a duel mohl být rozhodnut. Nebyl.

Ve zbytku zápasu už další branka nepřišla a oba soupeři se rozešli smírně. V dalším kole nás netradičně v sobotu (!) čeká domácí bitva s Letohradem, podzim zakončíme na hřišti nováčka Nového Bydžova.

Fakta – branky: 60. Konyvka – 44. Močkovský. Rozhodčí: Glogar. ŽK: 2:4. ČK: 2:1 (12. Hajník, 21. Ronovský – 26. Prokš). Diváci: 180. FK Čáslav: Barták – Hajník, Schovanec, Mráz, Konyvka – Chábera (60. Hannich), Vančura, Junek, Slavík (73. Mach) – Ronovský – Hejný. TJ Dvůr Králové nad Labem: Václavík – T. Picha, John, Sojka, Prokš – M. Hrubý, M. Hruška, Bína, Močkovský (76. Zivr), Reichl (60. Rejl) – Mertlík.

Ohlasy na utkání

Jakub Svoboda, trenér FK Čáslav: „Co k tomu říct. Kluky musím pochválit, protože na hřišti nechali úplně všechno a i v početní nevýhodě jsme byli lepším týmem na hřišti. Utkání bohužel znehodnotil hlavní rozhodčí, který nám v případě Hajníka za běžný souboj o míč a u Ronovského za vypíchnutí míče před soupeřem oba naše hráče vyloučil. K oběma vyloučením podáme námitku. Na druhou stranu si to zřejmě pan rozhodčí uvědomil a kompenzoval vzniklou situaci vyloučením hráče hostí, které dle mého názoru bylo také neoprávněné. V devíti si kluci sáhli na dno sil. V prvním poločase jsme měli před brankou soupeře několik zajímavých situací. Zejména dvě hlavičky Hejného volaly po brance, škoda. Hosté se na naší polovinu dostávali sporadicky. Po jednou dlouhém nákopu neodhadl odskok míče brankář Barták a hostujícímu útočníkovi tak nabídl střelu do prázdné branky. Do druhého poločasu jsme šli odhodláni skóre otočit. Hned v úvodu měl obrovskou šanci Chábera, ale nepropálil brankaře hostí. Hosté i v početní výhodě spoléhali jen na brejky, po jednom nám nastřelil tyč. My jsme ale šli za vyrovnáním. Po krásné akci Chábery s Vančurou zakončoval do poloprázdné branky Konyvka a srovnal. V dalším průběhu nám sice síly ubývaly, i tak měl velmi dobrou příležitost Vančura. Ve skvělé pozici hlavičkoval těsně mimo Konyvka. V hektickém závěru jsme ale skóre na naší stranu nepřeklopili. Jsem rád, že hráči na hřišti verdikty sudího ustáli a že se zápas obešel bez zranění na obou stranách.“

František Šturma, trenér TJ Dvůr Králové nad Labem:Od prvních minut se na těžkém terénu hrálo ze strany soupeře hodně důrazně, domácí jako by byli přemotivovaní. Kombinovat moc nešlo, spíš se jednalo o oboustranný boj. Nám se krátce před přestávkou podařilo vstřelit branku, místo abychom se však uklidnili, přestali jsme úplně hrát, byli daleko od hráčů a vůbec nám nehrál střed zálohy. Soupeř nás zatlačil a po jedné z akcí vyrovnal na 1:1. I když jsme nastřelili brankovou konstrukcí, už se nám nepodařilo dát vítěznou branku. Mrzí nás to, určitě jsme měli tento zápas zvládnout lépe. Mrzí mě i vyloučení Honzy Prokše, ačkoliv nikdo nevíme, za co ho rozhodčí poslal do sprch. V každém případě vezeme bod z horké půdy z Čáslavi a musíme si ho vážit.“

Pokračujte ve čtení

Dvoráci rozjeli novou éru. Výhru nad Dobrovicí vystřílel nigerijský Suleiman

Třináct nových jmen přišlo o krátké letní přestávce do kádru fotbalistů Dvora Králové nad Labem. Změna nastala také na střídačce. V premiéře nové mužstvo porazilo celek Dobrovice 2:0.

Fotbalisté Dvora Králové nad Labem vstoupili úspěšně do nového ročníku Fortuna Divize C. Na domácím trávníku přehráli Dobrovice 2:0, když se o obě branky postaral nigerijský střelec Ibrahim Suleiman. Vítěznou premiéru na lavičce prožil nový trenér František Šturma.

Dvůr Králové nad Labem – Dobrovice 2:0 (2:0)

Všechno jinak. Fotbalisté Dvora Králové nad Labem v neděli vstoupili do své již 19. divizní sezony za sebou, oproti všem předchozím ale představili naprosto odlišný kádr. V základní sestavě zůstali pouze čtyři odchovanci klubu. Vladimír Matula, Tomáš Picha, Martin Hruška a David Vitebský. Zbytek sestavy tvořily letní posily, z toho čtyři zahraniční.

Mimochodem nových tváří vedení oddílu přivedlo dohromady třináct, změnil se i šéf lavičky. Odstoupivšího Jiřího Kuneše vystřídal František Šturma, jenž naposledy vedl třetiligový Chlumec nad Cidlinou.

A premiéra Dvorákům vyšla náramně. Po sedmi letech pod Hankův dům dorazil dříve tradiční soupeř z Dobrovice a zásluhou dvou branek z prvního poločasu domácí vyhráli 2:0.

Obě trefy nesly podpis Nigerijce Suleimana. Čtyřiadvacetiletý borec se zkušenostmi z pražské Sparty se poprvé prosadil v 11. minutě. Nákop Hrušky hlavou prodloužil Vitebský a šikovný středopolař obloučkem přehodil hostujícího kapitána Bartoše – 1:0.

Modrobílí v první půli působili svěže, řada akcí si vysloužila potlesk diváků a podruhé se obecenstvo radovalo čtyři minuty před pauzou. Znovu vše začalo dlouhým pasem, tentokrát od gólmana Matuly. Míč prodloužili postupně Allen s Vitebským a na konci akce byl znovu oblouček v podání Suleimana – 2:0.

Ve druhém poločase o sobě stále častěji dával vědět hostující celek. Středočeši byli více na balonu, přes pozorně hrající obranu soupeře se ale ne a ne propasírovat do šance. Ty nakonec přišly dvě, v žádné z nich ale hosté kontaktní trefu nevydolovali.

Šturmovi svěřenci se tak mohli radovat z cenné výhry 2:0 a do sezony vykročili tím nejlepším možným způsobem. Hned ve druhém kole navíc opět nastoupí doma, když v neděli přivítají Hlinsko.

František Šturma, trenér TJ Dvůr Králové nad Labem:

„Měli jsme velice dobrý vstup do utkání a už v první minutě přišla gólová šance. Celkově musím kluky za celý první poločas pochválit, soupeře jsme přehrávali, po zásluze jsme daly dva krásné góly, které nám zajistily tři body. Druhá půle od nás herně dobrá nebyla. Soupeř byl lepší, ale výhru už jsme si i s trochou štěstí vzít nenechali. Tato fáze zápasu nám ukázala, že rozhodně máme na čem pracovat.“

Číst více
Rychlé K.O. pro Matulu, pak pro celý mančaft. Dvoráci na Benátky vůbec nestačili

Porazit dvorští fotbalisté soupeře z Benátek nad Jizerou, pak by se oba celky v tabulce potkaly na podobných příčkách a rozdíl mezi nimi by byl jeden bod. Vše je ale jinak. Hosté pod Hankovým domem suverénně a hlavně zaslouženě vyhráli, usadili se na druhé příčce, zatímco Dvoráci jsou předposlední.

Naprosto zaslouženou porážkou skončil pro fotbalisty Dvora Králové nad Labem duel 4. kola Fortuna Divize C. Tři body si ze stadionu pod Hankovým domem odvezl velmi dobře hrající tým z Benátek nad Jizerou.

Dvůr Králové nad Labem – Benátky nad Jizerou 0:3 (0:1)

Domácí výhra nad Dobrovicí, pak dvě porážky. A teď třetí v řadě. Vstup do sezony musí ve městě na Labi hodnotit jako neúspěšný. Však se to odrazilo i v pohledu na tabulku, kde svěřenci trenéra Šturmy klesli už na předposlední příčku.

To jejich nedělní soupeř se po hladkém vítězství 3:0 vyhřívá na druhé pozici. Po zásluze. Středočeši ve Dvoře demonstrovali sílu, nutno dodat, že jim soupeř cestu za dalšími třemi body usnadnil.

Dvůr Králové n. L. - Benátky n. J.Zdroj: Renata JírováHosté byli lepším týmem a k cestě za úspěšným výsledkem jim už v prvním poločase pomohly tři momenty. Na konci šesté minuty inkasoval míčem tvrdý direkt gólman Matula, načež musel po pár minutách střídat. Jeho náhradník Václavík ke smůlu domácích ve 22. minutě neudržel balón po nenápadném centru do šestnáctky, ten spadl k nohám Macka a hosté rázem vedli.

Třetím zásadním momentem utkání byl fakt, že byli domácí zcela neškodní v útočné fázi. Snad jen parádní křídelní akce Allena snesla přísnější měřítko, k vyrovnání ale krátce před pauzou nevedla.

Po přestávce Dvoráci usilovali o zvrat. V 55. minutě byl na hranici faulu zastaven Hospedales, v obraně domácího mužstva vznikla díra a té trefou do prázdné branky využil Mbah. Z trestného kopu mohl naděje Východočechl vykřesat Vitebský, na ohrožení gólmana Dědka to ale nestačilo.

Poslední slovo tak měli znovu hosté, přesněji Slicho, jenž povedenou technickou ranou upravil na konečných 0:3.

„Soupeři musím pogratulovat, protože byl lepší, dynamičtější a fotbalovější. Benátky mají dobrý tým, jsou jedním z aspirantů na postup. My jsme ve stádiu práce, protože náš tým se tvořil zhruba před třemi týdny. Kluci si na sebe zvykají, nějakým způsobem pracujeme. Sedá si to, ale musíme více přidat, protože takto to nejde. Děláme spousty chyb, Benátky nás jednoznačně přehrály, mají lepší tým.“

Martin Hruška, hrající asistent trenéra TJ Dvůr Králové nad Labem:

„Utkání se nám vůbec nepodařilo. Benátky byly lepší ve všech směrech. Gratuluji soupeři k vítězství.“

Tomáš Staněk, trenér SK Benátky nad Jizerou:

„Utkání se mi dobře hodnotí. V něčem bylo podobné tomu z minulého týdne, s tím, že dnes byl trošku jiný vývoj zápasu. V prvním poločase jsme vstřelili branku, což se nám minulý týden nepodařilo. Do dvacáté minuty jsme měli tři jasné brankové příležitosti, které jsme měli proměnit. Naštěstí jsme poté skórovali a zápas měli pevně v rukou. Byli jsme dobře připravení. Naše výhra je naprosto zasloužená.“

Číst více
Nadšení a dobrá nálada jsou pryč. Dvoráci inkasovali tvrdý direkt od Hlinska

Dvorský trenér František Šturma označil porážku svého mužstva za zaslouženou. „Bohužel jsme absolutně nenavázali na předchozí povedené utkání s Dobrovicí a po velkých individuálních chybách jsme naprosto po zásluze prohráli. Soupeř byl v zápase lepší, důraznější, naprosto ve všech fotbalových aspektech před námi.“

Přesně před týdnem se fotbaloví funkcionáři i fanoušci ve Dvoře Králové nad Labem rozplývali nad vydařeným vstupem do sezony. Po dlouhé době konečně vítězný start! Uplynulo sedm dní a euforie je ta tam. Dvoráky pod Hankovým domem zostudil tým Hlinska, za záda gólmana Václavíka nasázel pět branek.

Dvůr Králové nad Labem – Hlinsko 0:5 (0:3)
Upřímně, takový debakl se v neděli na královédvorském stadionu nečekal. Velmi slušně zaplněná tribuna byla zvědava, zda domácí fotbalisté naváží na týden staré nadějné představení proti Dobrovici a zda na své konto připíší další tři body.

Nestalo se. Plně koncetrovaný soupeř domácí tým absolutně nepustil do hry a když se k tomu přidaly hrubé individuální chyby, padaly do branky svěřenců trenéra Šturmy jedna trefa za druhou.

Ta první přišla po hrubce gólmana ve 26. minuty. Václavík velmi dobře zareagoval na centr hostujícího mužstva, věřil si, že nebude muset míč boxovat a „zalepí“ jej v rukavicích. V souboji mu však balón vypadl přesně k nohám Křižáka a před ním už stála snadná úloha vrátit jej do sítě – 0:1.

Tenhle moment týmem otřásl a za dalších sedm minut se Hlinsko radovalo z další trefy. Aby toho nebylo málo, ve 44. minutě se pokračovalo ve hře po sporném zákroku na Hrušku a nekoncentrovanou obranu Dvora potřetí ztrestal Mayer.

Dvoráci byli zralí na ručník, k výraznému zlepšení nevedly ani změny v sestavě. Ve druhé půli mohl vykřesat naději na zvrat Hrubý, hlavičku mu ale na břevno vyškrábl gólman Doležal a dorážku Allena zblokovala obrana.

Domácí si tak kalich hořkosti dopili do dna. Čtvrtý zásah jim uštědřil Mayer a potupné bůro dokonal čtyři minuty před koncem střídající Hlouš.

„Bohužel jsme absolutně nenavázali na předchozí povedené utkání s Dobrovicí a po velkých individuálních chybách jsme naprosto po zásluze prohráli. Soupeř byl v zápase lepší, důraznější, naprosto ve všech fotbalových aspektech před námi. Nezbývá nám než se z tohoto duelu ponaučit. Dostali jsme pořádnou facku a musíme věřit, že se z ní co nejdříve oklepeme a nic podobného už se nestane.“

Martin Slavík, trenér FC Hlinsko v Čechách:

„Vzhledem k tomu, jak proběhlo první kolo, tak jsme čekali těžké utkání. Soupeř se prezentoval, že do soutěže vstoupil skvěle a musí se s ním počítat, zaměřili jsme se na jeho zápasy, přizpůsobili jsme tomu střed pole, vyčetli jsme, že používají dlouhé nákopy a po nich se útočníci prosazují. Zareagovali jsme na to rozestavením obrany a středové formace a jsem moc rád, že se to vyplatilo. Střed pole jsme ovládli, měli jsme odražené balony a na jejich nákopy byli nachystaní. Soupeř hrozil ze standardních situací, ale to jsme si pohlídali. My měli nějaké šance a výsledek je z venkovního zápasu perfektní. Jsou odehraná dvě kola, nic to neznamená, jsme rádi za tři body z venku, ale nebudou znamenat nic, pokud nebudou v následujících dvou domácích zápasech potvrzeny.“