TJ Dvůr Králové nad Labem

„Dvůr je náš a my jsme s ním“

Oddíl kopané vznikl ve Dvoře Králové nad Labem (o našem krásném městě pojednává i díl seriálu CYKLOTOULKY) v roce 1906. Na konci 20. století se zdejší fotbalisté pohybovali na úrovni krajských soutěží, když takřka pravidelně střídali I. A třídu s o stupeň slabší I. B třídou. Béčko mužů v té době působilo v okresním přeboru a nejlepší byli dorostenci, kteří se pohybovali na výsluní krajského přeboru. I mládež ale časem klesla pod odpovídající úroveň, když v roce 1998 přepustil klub své pozice z důvodu nedostatku dalšího ročníku.

"Doba temna" ale v místní kopané dlouho netrvala. V létě roku 2001 z nenadání přišel do klubu Ing. Dalibor Horáček a fotbalový oddíl převzal v pozici prezidenta klubu. Vytvořil nový výbor a ten společně vyhlásil smělý cíl: "Stoleté výročí klubu chceme slavit v divizi!"

Kdo si tento výrok v tisku přečetl, nevěřil svým očím. Z průměrného celku I. B třídy vypracovat tým, který má působit v celostátní soutěži? Jenže, výsledky přišly rychle. Po ospalém startu do sezony přišly mírné změny v kádru a na jaře roku 2002 slavil Dvůr postup do I. A třídy! V ní přišla spanilá jízda a z druhého místa družstvo opět postoupilo. Ve stejný víkend navíc slavili hráči rezervního celku posun do I. B třídy! Co však nikdo nečekal, to byla prezentace "A" mužstva v krajském přeboru. Cílem bylo umístění ve středu tabulky, jenže co nikdo nečekal: od úvodního kola celé město propadlo fotbalu. Každý duel sledovaly tisícové návštěvy! Po čtrnácti kolech bylo áčko bez porážky první! Hostilo v derby postupového aspiranta, navíc odvěkkého rivala z Trutnova. Na zápas přišlo pod Hankův dům 2250 diváků a teprve v tomto utkání přišla první porážka. Možná i kvůli ní vedení klubu povolalo do klubu kouče Rudolfa Skácela (otec českého reprezentanta), a ten měl společně s rodákem Josefem Bělinou dovézt tým hned v premiérové sezoně do divize! To byl silně přehodnocený cíl po polovině soutěže. Jenže s podporou fanoušků splnitelný. K obrovskému šlágru do Předměřic cestovalo s týmem 500 fanoušků a v "utkání století" dohnalo "modrobílé" k překvapivému vítězství 3:1.

Spanilá jízda jarní části i přes tři porážky (Doudleby, Náchod B a Nová Paka) pokračovala a tři kola před koncem musel Dvůr vyhrát odvetu v Trutnově. Jinak by bylo po postupu. Gólem Karla Višňovského to hráči před 2000 diváky dokázali a postup dokonali výhrami s Rychnovem (8:0) a v dalším nezapomenutelném utkání na půdě Rudníku (3:1).

První divizní gól vstřelil za Dvůr Králové nad Labem v létě roku 2004 Karel Višňovský (v bílém).
A co důležitého se dál událo?
  • V klubu bylo založeno družstvo žen, které hrálo šest let III.ligu
  • "B" mužstvo dosáhlo vrcholu v letech 2011 - 2013, kdy hrálo krajský přebor
  • Dorostenci se v sezoně 2007 - 2008 stali přeborníky kraje a postoupili na čas do divize
  • Úspěšného prezidenta klubu Ing. Horáčka vystřídal na jeho postu Georgios Karadzos
  • Dvůr změřil v poháru ČMFS síly s předními celky Gambrinus ligy, později Synot ligy
  • Kolektivy přípravek se několikrát staly přeborníkem kraje
Ano, tím i zakončíme představení klubu. Díky vynikajícím výsledkům v úvodních kolech se podařilo v poháru ČMFS vždy postoupit do dalších duelů a v nich Dvoráci narážejí pravodelně na prvoligové celky. Slovan Liberec (0:5), Slavia Praha (0:3), Sparta Praha (2:5), Bohemians 1905 (1:4), FK Jablonec (0:5), Sparta Praha (0:3) a Slovan Liberec (2:7), takové jsou výsledky Dvora s nejlepšími kolektivy v republice.

Naše největší úspěchy

• 2001/2002 – postup "A" mužů do I. A třídy